czwartek, 5 kwietnia 2012

Fabergé od końca


Albert Holmström, 1914Mozaikowe jajko Fabergé pokazane w Pałacu Buckingham w Londynie 13 lipca 2011 r. należy do ponad 100 detali rosyjskiego jubilera i złotnika, Petera Carla  Fabergé, jakie prawie od sześciu pokoleń kolekcjonuje królewska rodzina, począwszy od królowej Wiktorii. 
Jajko, które pierwotnie w 1914 r. było wielkanocnym prezentem Cara Mikołaja II dla żony, Aleksandry Fiodorownej, po konfiskacie carskich dóbr trzy lata później przez Rząd Tymczasowy, w 1933 r. stało się urodzinowym podarunkiem króla Jerzego V i trafiło do rąk jego małżonki, królowej Marii. Można więc powiedzieć, że w pewien sposób kończy się tu krótka historia carskich pisanek jaka na dworze Romanowów ma swój początek w 1884 r. Mozaikowe jajo jest ostatnim wykonanym na zlecenie cara i przed wojną jaka narzuciła sporo ograniczeń późniejszej produkcji.


Alexandra Fiodorowna Romanowa, Cesarzowa Rosji 
Nikolay Bodarevsky, 1907Cesarzowa Aleksandra Fiodorowna Romanowa wraz z małżonkiem, 
Cesarzem Mikołajem II i dziećmi, 1913
Wykonane ze złota, platyny oraz diamentów przez Alberta Holmströma pod nadzorem samego mistrza  jajko zdobią ponadto rubiny, szmaragdy, topazy, granaty, kamienie księżycowe, perły, emalie oraz różowe szkliwo. Misterna robota oraz kwiatowy wzór stwarzają wrażenie, że mamy do czynienia bardziej z haftem krzyżykowym czy gobelinem niż ze złotnictwem.
Jak każde jajko tak i to posiadało swoją niespodziankę, którą był emaliowany medalion w stylu kamei z portretem profili pięciorga dzieci carskiej pary.


W stronę Windsorów i zapomnianego księciaKrólowa Maria Teck, właścicielka jajka z mężem, Jerzym V, 
nota bene kuzynem cara Mikołaja II
poniżej druga od lewej jeszcze przed koronacją siedzi obok cara Barton Manor, 4 sierpnia 1909

od lewej Edward, Książe Walii [późniejszy król Edward VIII], wspomniana Księżniczka Maria, Królowa Aleksandra, Księżniczka Maria i Wiktoria, Wielkie Księżne Olga, Tatiana i Maria, Książe Walii [późniejszy król Jerzy V], Caryca Aleksandra, Król Edward VII, Car Mikołaj II, oraz na ziemi siedzą: Carewicz Aleksiej i Wielka Księżna AnastazjaBarton Manor na wyspie Wight był ulubioną posiadłością Edwarda VII. Po tym jak ją nabył w 1902 r., zmodernizował wnętrza, dobudował tarasy oraz poszerzył ogrody otaczając je murami. A ponieważ lubił rozrywkę, mając w zanadrzu do przeglądów flotę w Spithead czy wyścigi w Cowes to właśnie tu w 1909 r. umieścił Mikołaja II wraz z rodziną.
Owo ujęcie i wizytę carskich gości uwiecznia piękny film, Nieznany książe (The Lost Prince) produkcji BBC z 2003 r. z niechlubnym epizodem odrzucenia przez rodzinę Króla Jerzego V i jego żonę Marię Teck ich najmłodszego syna, księcia Jana Windsora, z powodu epilepsji a  jaki umiera w wieku 13 lat. Z powyższych więc powodów nie ma go tu, ani na większości oficjalnych zdjęć. 

poniżej  Jan pierwszy od lewej stoi obok swego brata, późniejszego króla, Jerzego VI, który przejmie tron po tym, jak nieobecny na tym zdjęciu najstarszy z braci - Edward VIII - zrzeknie się go dla Wallis. Chłopcom towarzyszy ich kuzyn, Olaf.
1908

zdjęcie: tu


Jan w 1910 r. wraz z siostrą, Księżniczką Marią 
oraz z matką, Królową Marią Teck
zdjęcie: Heritage-Images

więcej:
The Royal Collection tu1 komentarz:

Margarithes pisze...

Interesujący kawałek historii, a to jajko zawsze zwala mnie z nóg!

Prześlij komentarz