wtorek, 11 września 2012

Black Watch Tartan Orlando
BLACK WATCH obok Royal Stewart, klasycznej czerwonej tzw. szkockiej kraty  jest dziś najpopularniejszym tartanem znanym również jako Old Campbell (barwy noszone były także przez ród Campbell), Grant Hunting, Universal czy Government. Ponieważ nie ogranicza się już dziś jego produkcji wyłącznie do tekstyliów, motyw ten zapewne znają wszyscy.
Nosi nazwę słynnego 42 Królewskiego Pułku Piechoty (42nd Royal Highland Regiment), który jako pierwszy w 1729 r. powołał cztery niezależne kampanie górali do patroli i utrzymania spokoju w górach. The Black Watch ma długą historię zasług na rzecz narodu, choć niewątpliwie  pułk znany jest ze wspomnianej popularności  barw jakie zyskały miano rządowych a ich ponurość odnoszono również do zatrudnionych Strażników. Lokalną nazwą było gaelickie Am Freiceadan Dubh.
 Black Watch Tartan    
  
Jest jednym z moich ulubionych, więc uwadze umknąć mi nie mógł podczas tak symbolicznej wędrówki Orlanda. Jakkolwiek Tilda bardziej kojarzona jest z  Pringle of Scotland, który wspiera od lat, to nie zmienia to faktu, iż jest Szkotką z krwi i kości. A krwi jak wiadomo szlacheckiej, wywodzącej się bezpośrednio od Roberta I Bruce'a, króla Szkotów w l.1306-1329. Ciekawostką jest również to, iż obydwoje rodziców Tildy, Sir John Swinton z Kimmerghame, Berwickshire i jej matka, Lady Swinton, która urodziła się w Australii, mają wspólne pochodzenie od Roberta II, wnuka Bruce'a.


Ruda by Glen Luchford


więcej tu

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz