niedziela, 2 września 2012

Clandeboye House. W stronę jesieni.
 
Trafiając do męskiego zaułka tak prędko się raczej z niego nie wyniosę. Poza ubiorem, kultem czy gadżetami atrybutem gentlemana jest biblioteka. Od prawie zawsze, od kiedy patriarchat dorobiwszy maniery,  z pól bitew przeniósł się na salony. W renesansie  tylko jeden 'rodzaj' kobiet miał do niej dostęp, te które i tak społecznie nie miały nic do stracenia i nierzadko - jak w liberalnej Wenecji - bywał to dla nich jedyny przywilej: wiedza i "władza" nad mężczyzną. Od dawna to na szczęście smutna przeszłość.
Tymczasem w temacie library Clandeboye House, północna Irlandia. 2000 hektarowa własność Baronów Dufferin i Claneboye a obecnie wdowy po ostatnim Markizie, Lindy, Markizy Dufferin i Ava lub po prostu - Lady Dufferin. W zeszłym roku BBC prezentowało serię The Country House Revealed, z czego udało mi się obejrzeć trzy epizody, a w której to historyk, Dan Cruickshank zagląda za drzwi  tych posiadłości Wielkiej Brytanii, do których media jeszcze nie miały dostępu. Sam fakt, że nadal istnieją takie miejsca podkręca tylko wyobraźnię.
Faktycznie, Lady Dufferin po dziś dzień nie zdecydowała się w całości udostępnić prasie swojego domu jednak o wspaniałości jego wnętrz, potędze dziedzictwa oraz historycznym bogactwie wystarczająco przekonuje kilka zaprezentowanych w odcinku pokoi, z których mnie absolutnie wystarczyła biblioteka. Najchętniej  zapadłabym się w miękki aksamit sofy i zgubiła tam do wiosny... w panelach, złoconych inskrypcjach i regałach z imionami greckich bogów. Czegóż pragnąć więcej?

Cóż, jesień za pasem w związku z czym  - jak zawsze o tej porze - uciekam natchnieniem właśnie w stronę takich enklaw.  Sir Harold Nicolson, mąż Vity Sackville-West a bratanek  Markizy Dufferin i Ava, nazwał bibliotekę "jednym z najprzyjemniejszych pokoi na ziemi".

W istocie.
Urocza Lady Dufferin oraz autor serii, Dan Cruickshank


i  skojarzenie z biblioteką w Chatsworth House,
ulubionym miejscem  Księcia Devonshire, Andrzeja


Clandeboye House strona
więcej nt. serii, którą wydano na DVD BBC2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz