poniedziałek, 10 października 2011

Okruchy



DEVONSHIRE HOUSE STATE OF MIND



Fasada oraz brama wejściowa Devonshire House
Zaprojektowany i zbudowany został przez Williama Kent w l. 1730-1740

zdjęcie zostało zrobione w marcu 1906:  tu




Jedna z najbardziej popularnych i wpływowych postaci w historii Wielkiej Brytanii mieszkała i zabawiała się w Chatshwort oraz w domu rodziny Devonshire. Żadna nie była tak uwielbiana jak właśnie ona, 5 księżna, Georgiana Cavendish. Była czołową postacią londyńskiej high society, niekwestionowaną królową mody  i życia towarzyskiego. Nałogowa hazardzistka, która swego piękna i urody z powodzeniem używała wobec swoich wierzycieli wzbogacając dzięki temu swoją kolekcję strojów i mebli.

Devonshire House był rezydencją książąt Devonshire, epicentrum życia londyńskich elit XVIII i XIX wieku.  To właśnie tu Georgiana prowadziła swój alternatywny dwór, hedonistyczny pałac, w którym majątek i dobre imię można była stracić i ...odkupić. W stosunku do innych rodzinnych posiadłości do jaki zalicza się Chisvik, Hardwick Hall, Lismore Castle, Compton Place czy Bolton Abbey, Devonshire House pełnił rodzaj salonu, przez który przewijały się najbardziej wpływowe postaci. 







Salon, Devonshire House, 
rysunek William Hunt, 1820.

zdjęcie: Sotheby's





Sala balowa w The Illustrated London News, 1850








Devonshire House w 1914 r.
źródło: © Country Life



Kraina doskonała, marmur, złocenia, lustra, obrazy, kwiaty... czyli stracony pałac 
a w nim ta oto Sala balowa projektu Williama Kent.  





Na żółto oznaczone przedmioty, które pochodzą z niej a znalazły się
na zeszłorocznej aukcji Sotheby's

Fotografia jest oryginalnym czarno-białym wydrukiem z 1904 r. 

zdjęcia: tu 





Przez dwa stulecia bogaty Devonshire House panował na Piccadilly w Londynie aż do 1925 r. kiedy to prywatna rezydencja jednej z największych arystokratycznych w Anglii rodzin została sprowadzona do kopy gruzu. W tym okresie do czasu II wojny światowej  Devonshire House stoi od lat puste a Londyn pozbywa się kilku innych magnackich pałaców by wymienić chociażby Norfolk House. Kończyły się złote czasy arystokracji. Utrata wpływów oraz wzrost podatków spowodowały po I wojnie światowej zdecydowany spadek inwestycji oraz w głównej mierze zadecydowały o tym, że arystokraci zaczęli opuszczać Londyn.
W 1920 r. 9 książe Devonshire, Victor Cavendish jako pierwszy w rodzinie musiał zapłacić podatek spadkowy, którego suma sięgnęła 500 tys.£. Ponadto dziedzicząc długi po swoim dziadku, 7 księciu Devonshire, Williamie Cavendish budżet musiał ratować sprzedażą starodruków oraz częściowo ziemi ostatecznie decydując się na sprzedaż londyńskiej rezydencji za milion gwinei.  Nabywcami byli Shurmer Sibthorpe oraz Lawrence Harrison, bogaci przemysłowcy z nową wizją rozwoju miasta skoncentrowaną głównie na blokach mieszkalnych, kinach i budynkach użyteczności publicznej. W miejscu oryginalnej struktury Williama Kent powstał ośmiopiętrowy blok, w jakim obecnie mieszczą się biura. Na pozostałej części terenu, teraz znajduje się stacja metra, Green Park z reliktem bramy przy wejściu i imponującymi sfinksami na jej szczycie. Część pozostałych detali jakie zdobiły bogate wnętrza Devonshire House, w tym kamienne ościeża i kominki zaprojektowane przez Kent'a przy jakich przesiadywała z dworem Georgiana, meble, oryginalne, złocone krzesła, armatura i wiele innych elementów wyposażenia trafiły do rodzinnego Chatsworth, gdzie odnalezione po prawie 100 latach przez obecnych właścicieli i spadkobierców na jednym z poddaszy pałacu, ponownie przywołały historię i zainicjowały ich aukcje.  Opowieść, choć w okruchach ale trwa...






Georgiana, Księżna Devonshire,
Sir Joshua Reynolds, ok. 1775





Jesienne powroty
&  CHATSWORTH - OKRUCHY ŻYCIA

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz