niedziela, 16 października 2011

Siostry Mitford i herbatka z Hitlerem




od lewej: Jessica (1917-1996), Nancy (1904-1973), Diana (1910-2003), 
Unity (1914-1948) oraz Pamela (1907-1994)

zdjęcie ok. 1935



Jeden brat i sześć sióstr. Ich późniejsze podziały polityczne między komunizmem i faszyzmem, kontrowersje z tym związane, małżeństwa oraz styl były dominantą angielskiej kultury lat 30. i 40. XX w. Były dziećmi Davida Freemana-Mitford, 2. barona Redesdale, znanego jako "Farve" oraz Sydney Freeman-Mitford, znanej jako "Muv", córki Thomasa Bowlesa, którą to David poślubił w 1904 r.
Najstarsza, Nancy, była jedną z najlepiej sprzedających się powieściopisarek i biografek swoich czasów, będąc m.in. autorką popularnej powieści "The Pursuit of Love", która jej zdaniem stanowiła "dokładny portret jej rodziny". Była też apolityczna Pam, najmniej znana z sióstr oraz brat Tom, faszysta, który odmówił walki z Niemcami, ale zgłosił się na ochotnika do walki z imperialną Japonią i zginął w akcji zaraz po przybyciu do Azji w 1945 r.
Następna - Diana, która w wieku 19 lat poślubiła finansowego barona, Bryana Waltera Guinness'a i z urody słynęła tak jak i ze swoich faszystowskich przekonań, za które zresztą w okresie wojny trafiła na 3 lata do więzienia. To dla nich zostawiła męża kilka lat po ślubie, a w zasadzie dla przywódcy Brytyjskiego Związku Faszystów, Oswalda Mosley'a, którego poślubiła w tajemnicy w 1936 r. w Berlinie, w domu Josepha Goebbelsa. Hitler był jednym z gości, a Diana była jedną z niewielu osób, które znały zarówno jego, jak i Churchilla.
Kolejną zwolenniczką faszyzmu była Unity, jednakże to ona miała prawdziwą obsesję na punkcie Hitlera i w wieku 19 lat przeniosła się do Niemiec, gdzie stała się jednym z jego powierników i bliskich przyjaciół. Po wybuchu II wojny światowej, rozdarta pomiędzy miłością do Anglii i Niemiec, próbowała popełnić samobójstwo, co po ujawnieniu jej akt rządowych kilka lat temu szybko podchwyciły media, że niejako powodem jej pobytu w szwajcarskim szpitalu była nie próba samobójcza i niefortunny strzał w głowę, ale ciąża. Ojcem dziecka miał być Hitler.
Pisarkami były też Jessica, znana jako Decca oraz stale żyjąca Deborah. Pierwsza z nich była komunistką, która w wieku 19 lat pomimo prawnych przeszkód jakie stwarzały rodziny, poślubiła Esmonda Romilly, bratanka Winstona Churchilla, a następnie uciekła z nim do Londynu, by ostatecznie osiąść w Ameryce. Po jego śmierci wyszła ponownie za mąż i napisała kilka książek, w tym "American Way of Death".


poniżej najmłodsza, szósta z sióstr, Deborah Miford, obecna księżna Devonshire 
w wieku 20 lat, fotografia z 1940 r.







Siostry Mitford z Deborah, trzecia od lewej


Deborah, zwana Debo jako najmłodsza z sióstr i żona 11. Księcia Devonshire, Andrew Cavendish, w 1959 r. sprowadziła się z nim do jego rodzinnego Chatsworth House. Spłaciwszy podatek spadkowy ziemią, majątkiem Hardwick Hall oraz sprzedażą niektórych czołowych dzieł sztuki z Chatsworth, jako nieliczni z dawnej arystokracji zdołali utrzymać status prywatnej posiadłości, a powołując w 1981 r. odrębną jednostkę "The Chatsworth House Trust", z powodzeniem utrzymują go dziś. Jest to bez wątpienia zasługa Debo, która w wieku 91 lat już jako wdowa stale nim zarządza i stale na jego temat pisze. Zdementowała plotki i domniemania mediów na temat rzekomej ciąży Unity, ucinając definitywnie spekulacje w swoich wspomnieniach, jakie wydała w zeszłym roku, "Wait for Me!... Memoirs of the Youngest Mitford Sister". Prawda to, czy jedynie publiczny wizerunek, nie wiadomo. Wiele z takich historii nie ujrzy nigdy dziennego światła, oddając przeszłość tajemnicy nim trafi w paszczę medialnego lwa. Krótki wywiad z Księżną można obejrzeć tu a odrzucając wszystkie teorie spiskowe zobaczyć ciekawy dokument na temat Unity i jej fascynacji Hitlerem tu


Okruchy




Unity Mitford z siostrą Dianą (tu już po mężu Mosley) od lewej w Norymberdze w 1937 r.
i faszystowski wątek "Okruchów dnia", czyli od lat kojarzący się z tą historią 
Lord Darlington (James Fox) oraz Cardinal (Hugh Grant) poniżej 











Siostry
Wait for me!




Deborah Vivien Cavendish, Księżna Devonshire w 1952 r.
fot. Norman Parkinson

© Norman Parkinson Archive


i w 2007 r.








więcej: 
pisałam o Chatsworth alternatywnie tu 
bardzo ciekawy blog Lucindaville The Mitford tu
The myth of the Mitfords tu
książka oraz wywiad promujący wspomnienia Deborah tu
i oczywiście wycieczka do Chatsworth, miejsca, które uzależnia ...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz