poniedziałek, 30 kwietnia 2012

On display

medaliony.









Lanvin & królowa Elżbieta I Nicholasa Hilliardaktórej miniaturowy portret pośród innych skarbów Zielonego gabinetu wisi na zielonym adamaszku w Ham House 




Zielony gabinet Treasure Hunt




niedziela, 29 kwietnia 2012

Niebieski

i jeszcze raz to samo ~ 




William Morris ~ liście AKANTU i tapeta zaprojektowana w 1875 r.





sobota, 28 kwietnia 2012

Akant





















AKANT 
Antonio del Pollaiuolo
William Morris
Antonio Marras 
Piero della Francesca





Kolaże tkanin, haftowane kwiaty, przeszycia czy wręcz nieśmiały patchwork ostatniej kolekcji  Antoniego Marrasa zainspirowały mnie i poniosły w serię renesansowych profili kobiet, których przedramię zdobi jeden z bardziej znamiennych dla tego okresu ornament - akant. Haft łączy wszystkie.  Może wyłącznie w  drugim przypadku, u Morrisa, pewną niekonsekwencją jest  'Karczoch' ale czy ktoś się domyślił? Owszem, mój ulubiony Morris&Co. posiada w swym dorobku o wiele więcej, może nawet lepszych przykładów ale nie o to chodzi. 






Akant z ok. 1555 r.








William Morris tu
Akant druk NYPL



wtorek, 24 kwietnia 2012

La vie en rose

W KRĘGU INSPIRACJI.




1912




i jeden z moich ulubionych portretów - Winifred Anna Cavendish-Bentinck, 6 Księżna Portland - o którym jej mąż powie: Portret mojej żony ma w twarzy promień nieba, urokliwie oświetlając wartościami jej duszy. 
Gdy w 1911 r.  Philip de László odwiedził Welbeck Abbey, dom księżnej, wykonał najsłynniejsze jej  portrety, malując także 6 księcia Portland oraz w ciągu następnych kilkunastu lat kolejnych członków rodziny. 
Jego pędzel inspiruje tak samo jak malarstwo Singera Sargenta czy Williama McGregora Paxtona, z których to ten pierwszy zwykł mawiać, że z każdym portretem traci przyjaciela...  László  zyskiwał.
Pełne nonszalancji, miękkości i jakiejś ujmującej magii, która przenika stylem w czasy edwardiańskich przyjęć, pikników, wnętrz, emocji... 
Niedopowiedziany, nienachalny, transparentny i pełen powietrza...





środa, 18 kwietnia 2012

Dama w niebieskim


CHALCEDONIE.










zdjęcie: Christie's



Tworzyć biżuterię tak, by dzieło samo w sobie było wystarczająco charakterystyczne a kamienie stanowiły podpis? Owszem.
Tak przez wiele lat pracowała jedna z bardziej elitarnych projektantek biżuterii, Suzanne Belperron, zastrzegając, iż  Mój styl jest moim podpisem.

Teraz ok. 60 detali z jej prywatnej kolekcji pojawi się w maju na aukcji w Sotheby's w Genewie.  I czytając o tym od razu skojarzyłam naszyjnik Wallis właśnie z nią... ten sam jaki sprzedano tu w 1987 r. na pierwszej aukcji klejnotów księżnej, wśród których jeszcze kilka detali było autorstwa Belperron. Bez wątpienia WE należeli do licznego grona fanów jej biżuterii.






Suzy Menkes The Windsor Style


powyżej naszyjnik, jaki Belperron wykonała na zlecenie księcia Edwarda dla żony a jaki był częścią całego zestawu włącznie z parą kolczyków i dwiema bransoletami; całość utworzona z chalcedonu, szafirowych kaboszonów i diamentów. 

Wallis lubiła niebieski....



więcej:




sobota, 14 kwietnia 2012

The LOOK





...of love



czyli tajemnicze, ręcznie malowane miniatury spopularyzowane pod koniec XVIII w. gdy książę Walii, późniejszy król Wielkiej Brytanii, Jerzy IV, tracąc serce dla Marii Anny Fitzherbert, katoliczki jakiej z racji prawa poślubić nie mógł stał się adresatem medalionu z miniaturowym okiem kochanki. Ona zaś, zachowując swoją anonimowość symbolicznie podtrzymywała w ten sposób kontakt wzrokowy z ukochanym zanim po sekretnych zaręczynach nie pobrali się w równie wielkiej tajemnicy....
Pomysł chwycił na tyle, iż temat przedstawień oraz miniaturowa forma przez kolejnych 30 lat pojawiały się na dworach Europy a nawet w Ameryce jako dowód uczuć i pamięci, stanowiąc dziś rzadki przykład georgiańskiej biżuterii.







perły miały symbolizować łzy, koral wzmacniać i odpierać zło...
złota zawieszka z ok. 1830 r.



w Birmingham Museum of Art do 10 czerwca br. stale można podziwiać z bliska detale tej wyjątkowej kolekcji miniatur oprawionych w złoto, srebro, szlachetne kamienie, jakie poza miłosnym okiem  skrywają w medalionie kosmki włosów, wstążki, ukochane widoki...





więcej VF





niedziela, 8 kwietnia 2012

Zamiast jajek

kilka bajek... 
czyli kurka z dziurką i niedzielnie 
MARIA + MARY



















& Fabergé emaliowany kogut
srebrne, pozłacane naczynie do picia 
Rosja, 1908-1917




piątek, 6 kwietnia 2012

Do kolekcji










fantazyjne Fabergé ~ Rosyjska Caryca ~ limitowana edycja torebki typu minaudière.
Jeden z projektów Judith Leiber wysadzany kryształami.

Niespodzianka już we własnym zakresie.

strona  Judith Leiber






Wielkanocne jajko, czyli podarunek lepszy od obietnicy








Taką frazą opatrzono ów klejnot.  ... a tasiemka przepleciona przez diamentowy uchwyt unosi cacko zdobione  emalią, lakierami i złoceniem oraz szlachetnym 'haftem' wstążek wysadzanych cennymi kamieniami.


Tak, lepiej dawać niż obiecywać.. 


Fabergé strona


czwartek, 5 kwietnia 2012

Fabergé od końca






Albert Holmström, 1914



Mozaikowe jajko Fabergé pokazane w Pałacu Buckingham w Londynie 13 lipca 2011 r. należy do ponad 100 detali rosyjskiego jubilera i złotnika, Petera Carla  Fabergé, jakie prawie od sześciu pokoleń kolekcjonuje królewska rodzina, począwszy od królowej Wiktorii. 
Jajko, które pierwotnie w 1914 r. było wielkanocnym prezentem Cara Mikołaja II dla żony, Aleksandry Fiodorownej, po konfiskacie carskich dóbr trzy lata później przez Rząd Tymczasowy, w 1933 r. stało się urodzinowym podarunkiem króla Jerzego V i trafiło do rąk jego małżonki, królowej Marii. Można więc powiedzieć, że w pewien sposób kończy się tu krótka historia carskich pisanek jaka na dworze Romanowów ma swój początek w 1884 r. Mozaikowe jajo jest ostatnim wykonanym na zlecenie cara i przed wojną jaka narzuciła sporo ograniczeń późniejszej produkcji.






Alexandra Fiodorowna Romanowa, Cesarzowa Rosji 
Nikolay Bodarevsky, 1907







Cesarzowa Aleksandra Fiodorowna Romanowa wraz z małżonkiem, 
Cesarzem Mikołajem II i dziećmi, 1913




Wykonane ze złota, platyny oraz diamentów przez Alberta Holmströma pod nadzorem samego mistrza  jajko zdobią ponadto rubiny, szmaragdy, topazy, granaty, kamienie księżycowe, perły, emalie oraz różowe szkliwo. Misterna robota oraz kwiatowy wzór stwarzają wrażenie, że mamy do czynienia bardziej z haftem krzyżykowym czy gobelinem niż ze złotnictwem.
Jak każde jajko tak i to posiadało swoją niespodziankę, którą był emaliowany medalion w stylu kamei z portretem profili pięciorga dzieci carskiej pary.














W stronę Windsorów i zapomnianego księcia



Królowa Maria Teck, właścicielka jajka z mężem, Jerzym V, 
nota bene kuzynem cara Mikołaja II
poniżej druga od lewej jeszcze przed koronacją siedzi obok cara 







Barton Manor, 4 sierpnia 1909

od lewej Edward, Książe Walii [późniejszy król Edward VIII], wspomniana Księżniczka Maria, Królowa Aleksandra, Księżniczka Maria i Wiktoria, Wielkie Księżne Olga, Tatiana i Maria, Książe Walii [późniejszy król Jerzy V], Caryca Aleksandra, Król Edward VII, Car Mikołaj II, oraz na ziemi siedzą: Carewicz Aleksiej i Wielka Księżna Anastazja



Barton Manor na wyspie Wight był ulubioną posiadłością Edwarda VII. Po tym jak ją nabył w 1902 r., zmodernizował wnętrza, dobudował tarasy oraz poszerzył ogrody otaczając je murami. A ponieważ lubił rozrywkę, mając w zanadrzu do przeglądów flotę w Spithead czy wyścigi w Cowes to właśnie tu w 1909 r. umieścił Mikołaja II wraz z rodziną.
Owo ujęcie i wizytę carskich gości uwiecznia piękny film, Nieznany książe (The Lost Prince) produkcji BBC z 2003 r. z niechlubnym epizodem odrzucenia przez rodzinę Króla Jerzego V i jego żonę Marię Teck ich najmłodszego syna, księcia Jana Windsora, z powodu epilepsji a  jaki umiera w wieku 13 lat. Z powyższych więc powodów nie ma go tu, ani na większości oficjalnych zdjęć. 

poniżej  Jan pierwszy od lewej stoi obok swego brata, późniejszego króla, Jerzego VI, który przejmie tron po tym, jak nieobecny na tym zdjęciu najstarszy z braci - Edward VIII - zrzeknie się go dla Wallis. Chłopcom towarzyszy ich kuzyn, Olaf.




1908

zdjęcie: tu


Jan w 1910 r. wraz z siostrą, Księżniczką Marią 
oraz z matką, Królową Marią Teck




zdjęcie: Heritage-Images





więcej:
The Royal Collection tu



wtorek, 3 kwietnia 2012

Jeszcze nie pisanka

MANDORLA. Aureola nazywana również vesica piscis, czyli rybi pęcherz. Jej migdałowy kształt powstaje wskutek przecięcia dwóch okręgów. Punkt wyjścia wytycznych tych okręgów symbolizuje tym samym ów 'punkt', w którym pozornie odseparowane od siebie światy dzielą się i spotykają. 




Fra Angelica, Sąd Ostateczny, detal tryptyku
1425-30



poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Eye on Eyck









Adoracja Mistycznego Baranka (Ołtarz Gandawski), detale
Hubert i Jan Van Eyck,  1432 
katedra św. Bawona w Gandawie


Wielkie Misterium Odkupienia

















Maria Dziewica 
Śpiewające Anioły 
Chrystus




Dzieło życia Jana van Eycka i diament średniowiecznego malarstwa. 
Mistrzostwo detali, na podstawie których specjaliści mogliby dziś odtwarzać instrumenty, identyfikować rodzaj muzyki czy nawet gatunki roślin. 
24 tablice i ponad 250 postaci biorących udział w akcie odkupienia przez ofiarę Chrystusa.

Jesienią tego roku ołtarz poddany zostanie pracom konserwatorskim jakie mają potrwać przez kolejnych 5 lat.