sobota, 24 września 2011

La Peregrina








W momencie odkrycia, ok. I poł. XVI w. u wybrzeży wyspy Santa Margarita, była to ponoć największa perła jaką kiedykolwiek znaleziono: 55.95 ka. z czego ubyło nieco podczas wiercenia i czyszczenia w 1913 r. Mimo to La Peregrina nadal pozostaje w światowej czołówce jako jedna z największych i najbardziej symetrycznych pereł o kształcie gruszki. Od początku związana była z hiszpańskim dworem, skąd w 1554 r. trafiła do rąk Królowej Anglii, Marii I Tudor jako ślubny prezent od małżonka, Filipa Habsburga. Kilka portretów Marii z tego okresu przedstawia ów klejnot, między innymi poniższy, Anthonisa Mor Van Dashorst'a z 1554 r. 
Po jej śmierci perła wróciła do Hiszpanii stając się częścią królewskich klejnotów i chętnie noszonym detalem przez kolejne małżonki hiszpańskich królów w ciągu najbliższych dwóch stuleci.



powyżej, La Peregrina
na aukcji Sotheby's w 1969 r.










La Peregrina & Małgorzata Austriaczka, Królowa Hiszpanii,
Diego Velázquez




Gdy w 1808 r. trafia do rąk brata Napoleona, Józefa Bonaparte, znana jest już jako La Peregrina (Pielgrzym). W swoim testamencie przekazał ją bratankowi, późniejszemu cesarzowi Napoleonowi III, Karolowi Ludwikowi Bonaparte. Ten natomiast odsprzedał ją markizowi James'owi Hamilton, późniejszemu księciu Abercorn, który to perłę zakupił dla swej małżonki, Luisy. Ostatecznie z rąk rodziny Hamilton perła trafiła  w 1969 r. na aukcję  Sotheby's, w Londynie, gdzie za kwotę 37 tys. $ nabył ją Richard Burton.













Był to prezent walentynkowy dla żony, Liz Taylor, podczas ich pierwszego małżeństwa. Pierwotnie perła była częścią bardzo skromnego, perłowego łańcuszka (powyżej) jaki Burton & Liz zdecydowali się przeprojektować, po tym jak na pewien czas perła zginęła i cudem znaleziono ją w pysku szczeniaka. Wzorując na oryginalnym portrecie królowej Marii I Tudor z pomysłem udali się do Cartiera. Tak powstała imponująca diamentowo-rubinowa kolia, jaką dodatkowo zdobią podwójne sznury różnej wielkości pereł. Na pośmiertnej aukcji klejnotów Elizabeth Taylor do jakiej właśnie przygotowuje się Christie's, wartość naszyjnika wyceniona jest na 2-3 mln $ i z pewnością ją osiągnie.






 
Cartier & La Peregrina
Projekt nowego naszyjnika oraz poniżej oryginał
w: Elizabeth Taylor, My love affair with jewelry
(Mój romans z klejonotami), 2002











Liz & La Peregrina








Mówią, że to kamienie nas wybierają, nie my je. Peregrina pielgrzymuje od 500 lat, upodobawszy sobie kobiety wyjątkowe. Gdzie tym razem powędruje i czy dotrzyma biegu historii? Czy trafi do rąk tej, którą naznaczy swą siłą a czas ją pokocha jak jej poprzedniczki? Przekonamy się w grudniu. 








więcej:
CHRISTIE'S The Collection of Elizabeth Taylor   tu oraz tu




2 komentarze:

Prześlij komentarz