piątek, 1 czerwca 2012

Karolina, żona polskiego księcia








Nie jest to sułtański namiot z czasów króla Jana III Sobieskiego lecz salon londyńskiego domu Caroline Lee  (z domu Bouvier) Canfield Radziwiłł Ross, na Buckingham Place, który zaprojektował Renzo Mongiardino. "Turecki pokój" stał się ponoć potem synonimem jego stylu. Nie wiem czy to przypadek, czy wyłącznie osobista skłonność Karoliny znanej jako Lee, ale wiedzie natychmiast w czasy sarmatyzmu i tureckich podbojów, jakie ułatwiły polskiej szlachcie kontakt z Orientem. Cenne sukna, kobierce, dywany, zbroje, złotnictwo... wszystko to stało się specyfiką tego okresu stąd może odbicie w jej designerskiej skłonności i orientalne fantazje. Być może. Wiedziona bowiem wątpliwym Genius Loci Wilanowa zamierzam przeczytać jej biografię, "Happy Times".








Skojarzona z ostatnim nazwiskiem rokokowej damy, Antoniny Radziwiłłowej (z Mączyńskich), Lee jest młodszą siostrą Jacqueline Kennedy Onassis. Wprawdzie była zamężna trzykrotnie, nazwisko Radziwiłł zatrzymała do dziś i z niego znana jest w świecie amerykańskiej (i nie tylko) socjety jako projektantka wnętrz, ikona stylu oraz aktorka, a przez chwilę nawet jako szefowa PR Domu Giorgio Armaniego.
Nosi je po drugim mężu, księciu Stanisławie Albrechcie Radziwille, przedstawicielu 16 pokolenia po założycielach jednego z największych polskich książęcych rodów, z którym rozwiodła się na dwa lata przed jego śmiercią, w 1974 r.  Z dwojga dzieci jakie posiadali, ich jedyny syn, Antoni Stanisław Albrecht Radziwiłł zmarł w 1999 r. trzy tygodnie po śmierci Johna Fitzgeralda Kennedy'ego Juniora.











Książęca para na maskowym przyjęciu u Trumana Capote'a tuż po wydaniu 
jego powieści "Z zimną krwią" świat wielkich bali tu
poniżej książe ze szwagierką, Jackie Kennedy w Ravello, 1962

zdjęcia: Corbis








Siostry. 
Zachodnie media spekulują podobieństwo między 
księżną Kate i Pippą a nimi. Rywalizacja, życie w cieniu tej starszej, sławniejszej, 
bardziej wpływowej...

Osobiście bardzo lubię to zdjęcie*




happy times?



W Polsce Lee jest mało znana, na świecie - Grand Person. W centrum uwagi miała prawo się znaleźć nie tylko z powodu urody z jakiej słynęła, pochodzenia a następnie koligacji z polską magnaterią czy samym JFK ale głównie z uwagi na swoje domy w Anglii, Paryżu i na Manhattanie. Z księciem Radziwiłłem dzielili  dwór Turville na angielskiej wsi, jedną z bardziej rozpromowanych posiadłości za sprawą zdjęć samego Cecila Beaton czy Horsta. Wnętrza jej domów od prawie 50 lat prezentują najbardziej poczytne magazyny wnętrzarskie, a ona sama w dalszym ciągu z zapałem kolekcjonując dzieła sztuki, kreuje godny księżnej, Grand Style.











powyżej Lee & Balenciaga w swoim domu, 
w Londynie, 1962 i 1965 








L'Officiel 1963







Lee w 1972 i współcześnie









W cieniu siostry, Diana Dubois
więcej nt. dworu Turville można dowiedzieć się u The Peak of Chic 
wnętrza 2009 elle decor




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz