środa, 15 czerwca 2011

Ekstremalne piękno cz.III
Rudolf II Habsburg, Alonso Sánchez Coello 
1567 MIESZEK


Jego historia jakkolwiek mocno osadzona w renesansie, zaczyna się już w starożytności albowiem to z okresu kultury minojskiej pochodzi męska figurka odziana w mieszek jaką zaleziono w Knossos na Krecie. Jednakże więcej dowodów  na ten temat dostarcza nam malarstwo nowożytne i na tym staniemy, albowiem to za sprawą powyższego portretu Arcyksięcia Rudolfa zetknęłam się z tematem po raz pierwszy jeszcze w okresie studiów.
Zatem kiedy w XV w. znikają długie tuniki a ich miejsce zastępują kamizelki i dublety, pod nimi teraz mężczyźni będą chować genitalia dzięki wycięciom w bryczesach. Ponieważ z czasem i te spodnie wyparte zostaną  przez pojedyncze pończochy a w kolejnym etapie skróceniu ulegnie także wspomniana garderoba,  pojawi się mały problem z nadmiernie wyeksponowanym w ten sposób, a zarazem narażonym na 'wszystko' przyrodzeniem. Mieszek miał więc tę lukę uzupełnić, stanowiąc trójkątny kawałek  tkaniny zamocowany między pończochami. Z jednej strony osłaniał pośladki, z drugiej genitalia. Z czasem dopiero, ok. XV/XVI w.  przednia jego część zaczyna ewoluować formalnie nawiązując do tego, 'co okrywa', stając się jednocześnie coraz bardziej ozdobnym detalem męskiej garderoby.  Nierzadko stylizowany wedle reszty ubioru, co można zauważyć na realistycznych portretach, poza srebrną lub złotą nicią, taśmami czy popularną satyną, bywał dość często zdobiony także bufkami.
Wykonywane z kilku warstw materiału lub skóry, wyściełane w środku i o przeróżnych kształtach, mieszki nie tylko chroniły czy ukrywały ale z pewnością podkreślały osobiste walory czego przykładem może być poniższy pan.


Portret młodego mężczyzny, Georg Pencz,
1544
Poza strategią była też funkcjonalność. Mężczyźni bardzo często  używali mieszków jako kieszeni, nosząc w nich zapewne wiele rożnych przedmiotów skoro na pewno nosili w nich listy, co dowodzi wystający z niego kawałek papieru u młodego rycerza na portrecie Carpaccia.
W zasadzie dziś mieszek należy już  raczej do akcesoriów erotycznych, chociaż kto inny jak nie Alexander McQueen mógł wykorzystać ten motyw w swojej kolekcji?


 Portret młodego rycerza, Vittore Carpaccio
1510

Po wielkim wzlocie, mieszka upadek wielki , no może z pewnym wyjątkiem:

Alexander McQueen, 2009/2010


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz