środa, 29 sierpnia 2012

W męskim zaułku




Strefa siły klasyki














 





















 HACKETT STYLE 









 


 




Bardzo męska strefa:
Meanswear 
i oczywiście pełen brytyjskiej esencji  Hackett
Chatsworth House Attic Sale 2010
oraz fotografie:
BRUNO MERCIER strona
NORMAN PARKINSON 1969, Portret Lorda Snowdon, NPG
BASSANO 1936, Portret rodziny Fitzalan-Howard, NPG


środa, 22 sierpnia 2012

Stylowe kino








Wiejska posiadłość. Wrotham Park House w Hertfordshire. Jedna z bardziej znanych bibliotek jednego z najmniej upublicznionego domu, albowiem w dalszym ciągu jest zamieszkany przez potomków, stanowiąc jedną z najdłużej (od 1754 r.) utrzymywanych prywatnych własności w Wielkiej Brytanii.  3xnaj.
Gdy w 1887 r. pożar w większości  strawił posiadłość, odbudowano ją i przywrócono stan pierwotny. Wnętrza były już kilkakrotnie udostępniane planom filmowym, jednakże nazbyt dyskretnie by mówić o jakiejkolwiek medialności. Co na to więc miłośnicy jednej z bardziej widowiskowych intryg?







Sir William McCordle








jego żona - Lady Sylvia , ach!

&





GOSFORD PARK





Czasy początku końca pewnej epoki, do jakiej teraz coraz chętniej powraca światowa finansjera  z chęci nie tyle ratowania zanikającego dziedzictwa, jakie szczęśliwie oszczędzały wojny a dobijać zaczął system podatkowy, co z fascynacji tym wyjątkowym stylem życia. Bo kto by nie chciał takiego quasi 'Downton Abbey'? Tylko czasy służby wydają się już bezpowrotnie utracone, kiedy to w l. 20tych i 30tych masowo opuszczali majątki by zatrudniać się chętniej w fabrykach amunicji niż żyć "pod schodami". 
Poza wnętrzami, plenerami, świetny, altmanowski przekrój społeczny tamtego okresu, wspaniała Kristin Scott Thomas






 




 i - oczywiście stworzona do takich ról - Maggie Smith







uwielbiam!





sobota, 18 sierpnia 2012

Z kolekcji Królowej Matki




 





 






Cecil Beaton i Elżbieta Królowa Matka sfotografowana przez niego w 1948 r.
Oriental Circlet Tiara oraz broszka Fringe (ozdobiona frędzlami)

Ta ostatnia raz jeszcze z Pałacu Buckingham. Klejnoty pierwotnie należały do królowej  Wiktorii: tiara zaprojektowana przez Księcia Alberta w 1853 r. wykonana została ze złota, diamentów oraz rubinów birmańskich jakie w miejsce ulubionych przez męża Wiktorii opali umieściła tam jej synowa, Aleksandra.

WIKTORIA - ALEKSANDRA - ELŻBIETA MATKA - ELŻBIETA II
Dziedzictwo






 



 

piątek, 17 sierpnia 2012

Luxury. Kilka zbliżeń.

Najlepszy przyjaciel kobiet







































Diamenty zawsze były związane z długowiecznością i wytrzymałością, co czyni je stosownym hołdem dla Królowej w jej jubileuszowym roku. Wystawa pokazuje jak w ciągu ostatnich trzech wieków monarchinie używały diamentów by podkreślać ich wspaniałość czy to w postaci osobistych ozdób, czy jako deklarację władzy.
- Kuratorka wystawy, Caroline de Guitaut



Na wyświetlaczu prywatna kolekcja Królowej Elżbiety II w związku z niedawnym Diamentowym Jubileuszem.
Z pewnością na szczególna uwagę zasługuje fakt, iż do wykonania niektórych detali królewskiej kolekcji wykorzystano diament Cullinan, największy w historii w jego stanie surowym z wagą 3,106 karatów. Odkryty w Pretorii w 1905 r. pierwotnie został wyrzucony gdyż sądzono, że jest zbyt duży jak na diament. Po odzyskaniu został podarowany królowi Edwardowi VII a po zleceniu jego podziału i oszlifowania, brylanty zostały wykorzystane do wykonania królewskich klejnotów. Część z nich, dziedziczna, noszona jest przez rodzinę królewską począwszy od królowej Aleksandry, przez Marię Teck aż po obecną - królową Elżbietę II. Siedem z dziewięciu detali (m.in. zdjęcie trzecie od dołu oraz poniższa fotografia) udostępnionych na widok publiczny w czerwcu w Pałacu Buckingham stanowi część powyższej kolekcji, bez wątpienia jednej z bardziej spektakularnych jaką można tam podziwiać do 7 października br.





Królowa Maria Teck i wspomniany naszyjnik z wisiorem Cullinan VII  Delhi Durbar 



 więcej: tu oraz tu



wtorek, 14 sierpnia 2012

Urodzona dzisiaj







Piotr Najsztub: Czytałem, że w sumie jest Pani zadowolona z piętnastu minut swojego dorobku?
Beata Tyszkiewicz: Z trudem byśmy wybrali wspólnie osiem, dlatego nie oglądam tego z panem, żeby mi zostało te piętnaście.





sobota, 11 sierpnia 2012

Odbicie








Kobieta od niepamiętnych czasów grała wobec mężczyzny rolę zaczarowanego zwierciadła ukazującego mu własny wizerunek wyolbrzymiony do ponadnaturalnych rozmiarów. Gdyby nie ta magiczna moc, ziemię nadal pokrywałyby dżungle i moczary.
- VIRGINIA WOOLF


Ernst Haas, Natalie Wood & West Side Story 1960








czwartek, 9 sierpnia 2012

Stylowe kino








Zaprojektowany w 1699 r. przez Sir Johna Vanburgh dla Charlesa Howarda, 3 hrabiego Carlisle, Howard Castle jest jednym z bardziej imponujących przykładów barokowej architektury Wielkiej Brytanii, zwłaszcza jeśli chodzi o domy prywatne. Już w trakcie budowy był jednym z towarzyskich wydarzeń, kiedy to w 1725 r. 
grafiki większości zewnętrznych wykończeń oraz wnętrz pełnych przepychu pojawiły się w trzecim tomie Vitruvius Britannicus, czołowym dziele  interpretatora stylu georgiańskiego - Colena Campbella. Budowany niemal 100 lat, po późniejszych ingerencjach i zmianach dziś niewiele ma wspólnego z tym, co zaprezentowano w jego pracy, nosząc miano domu o "spektakularnie asymetrycznym wyglądzie". Skrzydło zachodnie wybudowane w większości w stylu palladiańskim przez Sir Thomasa Robinsona w 1756 r. posiada galerie oraz kaplicę, której przebudowa w 1870 r. zaowocowała współpracą z Morris&Co., jaki pozostawił tu po sobie prerafaelickie ekrany i witraże.
A historia dzisiejszego filmu zaczyna się w samym epicentrum domu, w dwukondygnacyjnym holu jaki majestatycznie wieńczy barokowa kopuła. Jej polichromie 
w 1940 r. nieszczęśliwie zniszczył pożar, przetaczając się przez większość drugiego - południowo-wschodniego skrzydła i trawiąc wraz z nią ponad 20 pokoi. Gdy po II wojnie światowej, po swoich dwóch braciach dom odziedziczył George Howard, podjął wyzwanie i postanowił przywrócić stan z okresu Johna Vanburgh. W l. 60tych odnowiono kopułę, hol zaś niespełna 20 lat później we współpracy z  TV Granada i wraz z produkcją pierwszej - zdecydowanie moim zdaniem najlepszej - adaptacji powieści Evelyn Waugh, Brideshead Revisited.  
Absolutnie godny sposób na renowację, rewitalizację czy w ogóle utrzymanie zabytków, o czym zresztą już wielokrotnie wspominałam w Odbiciach, m.in. tutaj 
Warto również zaznaczyć, iż Castle Howard  jest także miejscem akcji innej stylowej opowieści w reż. Stanleya Kubricka, Barry Lyndon.












Brideshead Revisited, 1981

strona zamku tu



poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Zainspirowana


Jukatanu, którego sztuka m.in. leży u podstaw Art Deco prosto na czerwony dywan 2012:



Maya Rudolph &  MAYA














Czytam właśnie  Surferów Zuvuyi José Argüellesa  i przypominam sobie, oczywiście poza całym designem modnej w l. 20, 30 i później azteckiej i majańskiej geometrii Cartiera i nie tylko, że też miałam mieć na imię Maya... 





płaskorzeźby Chitchen Itza blog Scotta Garren'a i Heather Shay
figurka majańskiego króla MET
bizuteria Diamond & Estate Trust 


sobota, 4 sierpnia 2012

Na czasie.




(...) ale zmieniła się. Nie jest już w pułapce przeznaczenia. 
I od kiedy wyzbyła się przeszłości odkryła, 
że jej życie dopiero się zaczyna 
- Virginia Woolf, Orlando






fot. Sandro Kopp





czwartek, 2 sierpnia 2012

Jak lubię


























I kto lubi jeszcze?












DG & William IV by Sir Martin Archer Shee
Balmain oraz Erickson  Beamon i kryształowy krzyż Viktorii Swarovskiego tu