Jakkolwiek bandażowanie stóp zasługuje na odrębny temat, nie da się tego wątku pominąć w naszym ekstremalnym zestawie z uwagi nie tylko na okrucieństwo z jakim wiązała się ta praktyka ale na fetysz jakim była a jaki podtrzymał ją w Chinach przez niemal tysiąc lat, czego ostatecznie zakazano w 1912 r.
W krępowanie stóp zaangażowane były wszystkie palce z wyjątkiem dużego, które następnie zginano w stronę pięty i ściśle owijano tkaniną, doprowadzając do złamania kości śródstopia. Z każdym tygodniem bandażowano ciaśniej tak aby ostatecznie uzyskać efekt złotego lotosu czyli stóp, których długość nie przekraczała 10 cm. Proces trwał ok. 2 lat a rozpoczynał się ok. piątego roku życia. Oczywiście wiązał się z ogromnym bólem jaki towarzyszył nie tylko samemu złamaniu (często kilkakrotnemu) ale konieczności stawania na świeżo złamanych kościach w celu ich miażdżenia, co miało odpowiednio kształtować stopę. Pomimo regularnej troski, względnej higieny i dość dużej częstotliwości wiązań (w domach bogatych Chinek dokonywano zabiegu raz dziennie wśród chłopstwa dwa, trzy razy w tygodniu) często wdawała się infekcja, wskutek której, jak podaje Lisa See w swojej książce Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, umierało nawet 10% dziewcząt.
Teorii na temat pochodzenia tej praktyki jest kilka ale pewne jest, że pojawiła się w X w. i pasuje do nauk Konfucjusza, wedle którego kobiety podlegają mężczyznom. Bezużyteczność stóp zmusza je do zależności od innych ludzi, ogranicza ich mobilność, a co za tym idzie zdolność do uczestniczenia w polityce i życiu społecznym. Kobiety stały się w ten sposób pociągającym symbolem czystości i własności mężczyzn, albowiem ich życie w dużej mierze ograniczyło się jedynie do ich najbliższego otoczenia, domu, ewentualnie niedalekich wizyt, w których zawsze towarzyszyła im eskorta oraz służący.
Innym z kolei powodem krępowania były względy erotyczne. Związane stopy miały być repliką księżyca w nowiu, który w dawnych Chinach był symbolem erotycznym. Kobieta z doskonałym lotosem stóp miała więc z tych dwóch powodów szanse na bardziej prestiżowe małżeństwo, często nawet społeczny awans.
Jakkolwiek modową analogią do krępowania stóp jest z pewnością kontrowersyjny gorset XIX w., za antropologiczny odpowiedniki postrzega się nadal praktykowane w Afryce obrzezanie dziewczynek, temat który nagłośniła Waris Dirie rozpoczynając walkę o zniesienie tego nieludzkiego rytuału.